SİTE İNTERNET VE YAZILIM HİZMETLERİ
İNŞAAT SANAYİ ve TİCARET LTD. ŞTİ.
Google Dostu Web Tasarım - SEO

Hazırladığımız tüm web sitesi projelerinin Google dostu olmasına özen göstermekteyiz.

Google dostu site ne demektir?

Google dostu bir web sitesi, sayfalarınızı Google dizinine eklemek üzere web sitenizin üzerindeki metin içeriği okuyup Google veri tabanına kaydedecek olan Google Bot yazılımına uygun olarak hazırlanmış bir web sitesi demektir.

Artık hepimizin hedefi Google aramalarında ilk sayfanın en üst sıralarında yer almak. Bunu ücretli Google Adwords reklamlarında anahtar kelime satın alarak da gerçekleştirebilirsiniz (ki bu tıklama başına 10 centten başlayıp 5 - 10 Dolar gibi çılgın rakamları da ödemek anlamına gelebilir) veya sitenizin tasarım ve programlama aşamasında Google dostu olması gözetilirse hiç reklam ücreti ödemeden de yüksek sıralama alabilirsiniz.

Google Bot yazılımı yada Google robot yazılımları web sitenizi düzenli olarak ziyaret eder ve sayfa içeriklerini yüzbinlerce web sunucusunda oluşan Google veri tabanına kaydederler. Bu neredeyse internetin bir kopyasının Google'da bulunduğunun anlamına da gelebilir.

Web siteleri üzerinde bulunan bazı parametrelere verilmiş olan belli ağırlıklar (önem de diyebiliriz) birbirleriyle karşılaştırıldıktan sonra her web sitesine hak ettiği sıralama verilir. Google dönemsel olarak bu parametrelerin ağırlıklarını değiştirerek hepimize sürpriz yapıp sıralamaları altüst etse de genelde değişen çoğunlukla ağırlıklar olmaktadır (bu tahminimizdir, bu konuda Google detaylı bilgi vermemektedir).

Google dostu site nasıl olur?

Ziyaretçilere, aradıkları bilgileri verin

Google dostu bir web sitesinde kaliteli içerik sunulmalıdır, özellikle ana sayfada yüksek kaliteli içerik bulunmalıdır. Bu yapılması gereken en önemli şeydir. Sayfalarınız yararlı bilgiler içeriyorsa, içerikleri çoğu kullanıcının ilgisini çeker ve diğer web sitelerinden de bağlantı yaparlar.

Yararlı, bilgi açısından zengin bir site oluşturmak için, konunuzu açık ve anlaşılır şekilde yazmayı ihmal etmeyin.

İçerik metnini oluştururken kullanıcıların sitenizi bulmak için arama motorlarını sorgulayabileceği terimleri de göz önünde bulundurup içeriği bu kelimeleri de sitenize ekleyerek oluşturmanın çok faydasını görebilirsiniz.

Başka sitelerin, sitenize bağlantı vermesini sağlayın

Bağlantılar, Google robotlarının sitenizi bulmasına yardımcı olur ve sitenizin Google arama sonuçlarında daha fazla görünmesini sağlar. Google arama sonucunu sunarken her arama için hem önemli hem de alakalı sayfaları görüntülemek üzere karmaşık metin eşleştirme teknikleri kullanır.

Google A sayfasından B sayfasına götüren bir bağlantıyı A sayfasından B sayfasına bir oy olarak yorumlar. Tabi bu bağlantı Google tarafından önemli olarak kabul görmüş bir siteden verilirse bu oy daha da önem kazanmış olur. Örneğin ulusal yayınlanan bir gazete web sitesinde yerel bir gazete web sitesine verilen "XXXXX ilçesinden haberler" şeklinde bir link çok önemlidir. Ya da bir banka sitesinden bir gazetenin ekonomi sayfalarına verilen bir link gibi. Bu şek.ilde link verilen daha önemsiz site önem verilmiş olarak kabul edilir.

Tabi tüm bunlar yapılırken abartıya kaçmamalı, doğal bağlantıların doğal olmayanlardan ayırt edilebileceğini de unutmamalı ve sadece bu tür doğal bağlantıların sıralamada yardımcı olacağını mutlaka bir kenara not ediniz.

Kaçınılması gerekenler

Sayfalarınızı anahtar kelime listeleriyle doldurmayın, gizli sayfalar veya " sadece tarayıcılara yönelik sayfalar " konulmasına izin vermeyin. Sitenizde, ziyaretçilerin görmesini istemediğiniz sayfalar , bağlantılar ve metinler var ise, Google bunların aldatma amacıyla hazırlandığını varsayar ve sitenizi yok sayabilir.

Bazı firmalar sitenizin içeriğini ve akışını geliştirmeyi önerirken, diğerleri arama motorlarını kandırmaya yönelik aldatıcı taktikler kullanabilirler bu da sizin aleyhinize sonuç verebilir.

Önemli adları, içeriği ve bağlantıları görseller üzerinden görüntülemeyin. Aklınızda olsun Google robotları grafiklerde yer alan metinleri tanımaz.

Ayrıca birebir aynı içeriği farklı sayfalarda verilmemesi de Google tarafından vurgulanmaktadır.

Not: Bu sayfanın içeriği support.google.com/webmasters/answer/40349?hl=tr sayfasındaki bilgilerden derlenmiştir.

Hızlı Menü
Web Tasarım İpuçları
Web Hosting İpuçları
Google - SEO hakkında
Alan Adı Seçimi Yaparken
Referanslarımız
Ödeme Bilgileri
Sipariş
Bizden haberler
• Yenilenen www.alkimkagit.com.tr web sitesi için tıklayınız.
• İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda faaliyet gösteren www.stmis.com.tr web sitesi yayında.
• Ayvalık'ta sezonu açan Otel Labris için hazırladığımız www.otellabris.com.tr yayında.
TEKLİF ALMAK İÇİN
+ 90 (262) 325 50 09
info@neotasarim.com
Ulaşım haritası ve İletişim formu için
tıklayınız >>
webekip.com facebook'da
webekip.com twitter'da
webekip.com g+'da
webekip.com linkedin'de
webekip.com youtube'da
webekip.com blogger'da
webekip.com
© 2020 Neo Tasarım
Tel: +90 262 325 50 09
info@neotasarim.com